U čast Dana Međimurske županije 26. travnja 2024. godine u dvorani Riznice Muzeja Međimurja organizirana je izložba ratnih fotografija iz Domovinskog rata iz 1991. godine koja je prije tjedna dana zatvorena. Izložbu je organizirala Udruga veterana 34. inženjerijske bojne Čakovec, uz pomoć Ministarstva hrvatskih branitelja u povodu 29. obljetnice vojno redarstvene operacije „Bljesak“. Predsjednik Udruge ratnih veterana 34. inženjerijske bojne Dragutin Remenar je tom prigodom govorio o povijesnom značaju izloženih ratnih fotografija kao svjedoka povijesti.
Jezgro izložbe u Čakovcu bile su 62 ratne fotografije koje su 1991. i 1992. Godine snimili fotoreporteri lista „Vjesnik“ Romeo Ibrišević, Jadran Mimica i Zlatko Kalle. No to je samo dio veće izložbe od oko dvije stotine fotografija koje su 1991. godine bile svjedoci rata i razaranja u Hrvatskoj, a koje su u dvije velike škrinje putovale Europom i svjedočile o ratu u Hrvatskoj. Izložbene fotografije su iz Hrvatske u Švicarsku i kasnije u Njemačku dopremili djelatnici INE iz Zagreba, uz pomoć našeg Ministarstva kulture.
Organizaciju izložbi po gradovima u Njemačkoj preuzeli su članovi i aktivisti Hrvatskog svjetskog kongresa u osnivanju i hrvatski domoljubi kao i Hrvati organizirani preko katoličkih misija. Nakon što je rat u Hrvatskoj završio, fotografijama s izložbi u inozemstvu se pomalo izgubio trag.
Fotografije koje su bile na izložbi u Muzeju Međimurja Čakovec ponovo su pronađene nakon niza sretnih okolnosti. Za zagubljenim fotografijama nakon rata tragao je humanitarac i rodoljub Alfreed Kniwald koji već dugo živi u Njemačkoj, inače iz Zagreba. Njegov je djed Kamilo Kniwald bio svojedobno kotarski liječnik u Prelogu nakon Prvog svjetskog rata.
Nakon godina traganja putem mreža, saznao je da su one negdje u Međimurju, te je poslao svoju dokumentaciju o izgubljenoj izložbi za kojom je tragao svojem poznaniku Vladimiru Možeku u Prelog. Kako nitko nije znao ništa, Možek je uz savjet župnika Antona Hoblaja predao dokumentaciju 2019. godine u Muzej „Croata insulanus“ u Prelogu, te upoznao novinara „Međimurskih novina“ Josipa Šimunka s izgubljenom izložbom.
Zagubljene fotografije pronađene su u Čakovcu
Zagubljene fotografije su na kraju pronađene u Čakovcu, a čuvala ih je obitelj Novak iz Čakovca. Drago Novak i supruga Zlata dugi su niz godina u Njemačkoj živjeli u Njemačkoj, ali bili i svojevrsno tajništvo i aktivisti Hrvatskog svjetskog kongresa, pa su i ratne fotografije ostale u njihovoj arhivi nakon niza izložbi, te na kraju završile u Čakovcu, gdje je obitelj Novak izgradila novu kuću nakon Domovinskog rata kad je preselila iz Njemačke u Hrvatsku.
Nakon što je Drago Novak, rodoljub i sakupljač povijesnih karata Hrvatske preminuo, njegova supruga Zlata Novak, donirala je vrijednu zbirku povijesnih karata Nacionalnoj i sveučilišnoj biblioteci u Zagrebu. Supruga Zlata znala je i za dva stara poveća sanduka u njihovu podrumu, u kojima su bile fotografije, te prepoznala o čemu je riječ. Orginalne fotografije pronađene su u veoma dobrom stanju.
Zlata Novak potom odlučuje predati fotografije u neki od hrvatskih muzeja. Uz pomoć Dragutina Remenara, predsjednika Udruge ratnih veterana 34. inženjerijske bojne iz Čakovca, ujedno ratnog zapovjednika postrojbe, organizirana je izložba u Muzeju Međimurja Čakovec u travnju 2024. godine te potom organizirana predaja fotografija Muzeju vojne i ratne povijesti u Pakracu.
Fotografije koje su bile izložene u Muzeju Međimurja u Čakovcu u protekle srijede je Dragutin Remenar predao predsjedniku udruge Mariu Tušeku u Pakracu, osnivaču Muzeja u Pakracu, a Josip Šimunko popratnu dokumentaciju Alfreda Kniwalda iz muzeja u Prelogu.
Kolekcionar i zaljubljenik u hrvatsku povijest Mario Tušek, po profesiji profesor tjelesne i zdravstvene kulture u srednjoj školi, koji usko surađuje s Gradom Pakracom koji je osigurao prostor za ratni muzej, zahvalio je na vrijednoj donaciji Dragutinu Remenaru i gostima iz Čakovca te posebno Zlati Novak koja je čuvala fotografije trideset godina.
Pripadnici 34. inženjerijske bojne su prilikom dolaska u Pakrac posjetili i spomenik, te zapalili svijeću i odali počast poginulim pripadniku 34. inženjerijske bojne Josipu Topleku koji je poginuo 1994. godine prilikom razminiranja, te poginulima prijateljima iz 54. samostalne bojne.
Dragutin Remenar